Connect with us

Bani si afaceri

Connect-R si CLAPART lanseaza o colectie de NFTuri cu utilitate inovatoare

Published

on

Cunoscutul cântăreț de rap și muzică pop Connect-R se lansează în lumea Web 3 prin Hood Heroes, o colecție de NFTuri (tokeni non-fungibili) cu utilitate care își propune să modifice relația dintre artist și fanii săi. Colecția, care numără până la 5000 de caractere generate random, este inspirată din viața și transformările artistului și este lansată în parteneriat cu Rarissime, magazinul exclusiv de NFTuri ale proiectului CLAPART. “Ca artist mi-am dorit mereu să ofer comunității, celor care cred în mine, cât mai mult din viziunea mea despre muzică, despre artă, despre viață. Mult din tot ce am realizat în această existență se datorează vouă, celor care m-au susținut și apreciat. Și azi vreau să vă recompensez, cu ocazia de a-mi deveni parteneri.” – declară Connect-R, pe numele său real Ștefan Mihalache. În premieră națională, colecția va oferi cumpărătorilor șansa să devină parteneri cu Connect-R, deținând procente din faimosul hit “Vara nu dorm”, dar și din melodii noi, precum „Lasă-mă Să Te”, feat Raluka. Având un puternic accent pe utilitate, colecția Hood Heroes va avea 4 clase de raritate: Comun, Rar, Epic și Legendar. La mintare (momentul vânzării și a lansării pe blockchain) cumpărătorii vor descoperi ce raritate are NFTul lor, aceasta fiind stabilită la întâmplare de algoritm, astfel încât toată lumea va avea o șansă egală la mintare. Pentru fani, pe lângă posibilitatea de a deveni partener cu artistul lor favorit, cele mai atractive utilități vor fi accesul la evenimente VIP (inclusiv șansa de a-l cunoaste personal pe Connect-R), bilete la concerte și o comunitate exclusivă cu oportunități pentru proprietari, precum și multe alte beneficii. Pentru entuziaștii NFT și cripto în general, colecția garantează un randament garantat (APY) de 10% timp de 2 ani, cu o inovativă schemă lunară de distribuție de venituri. Colecția de NFTuri va fi disponibilă începând cu 7 Aprilie, mintarea NFTurilor având loc pe infrastructura de blockchain MultiversX (ex-Elrond), la rândul său un proiect românesc de mare succes internațional. Vor exista trei runde consecutive de mintare, la intervaluri de 24 de ore. Prețurile încep de la  1.3 EGLD per NFT (primele 1000 de NFTuri), ajungând la 1.6 EGLD pentru urmatoarele 2000 și 1.9 EGLD pentru ultimele 2000. NFTurile nemintate vor fi arse (distruse) pentru a spori raritatea colecției. Pentru fanii Connect-R care sunt noi în lumea cripto, magazinul Rarissime pune la dispoziția lor și plata direct cu cardul, prin procesatorul de plăți CryptoCoinPro, direct integrat în pagina de minting. Pentru cei care nu vor prinde NFTuri la evenimentul de mintare, acestea vor putea fi achiziționate prin tranzacționare secundară pe marketplaceuri dedicate, precum XoxnoDeadreareEneftor sau Isengard. Proiectul Hood Heroes reprezintă doar un prim proiect ce validează un model economic nou, după cum afirmă reprezentanții companiei CLAPART. “Obiectivul nostru este să validăm felul în care tehnologia NFT poate fi utilizată cu succes pe piața de media și divertisment. Colaborarea cu Connect-R va fi prima dintr-o serie lungă planificată de dropuri pe magazinul Rarissime, la care vor contribui artiști de renume din România și din regiune. Misiunea noastră este să construim un ecosistem descentralizat care va oferi artistilor consacrați șansa să își maximizeze engagementul propriilor comunități de fani precum și posibilitatea pentru talente nedescoperite să se lanseze în industrie fără dificultățiile pe care în mod tradițional le întâmpină, in principal de natură financiară. NFT-urile și tehnologia blockchain oferă în prezent posibilitatea unei revoluții în industria muzicală și suntem onorați să putem contribui la ea.” – declară Tudor Fornea, CEO CLAPART. Componenta educațională nu este ignorată Pentru a promova componenta de educare a populației privind utilitatea si beneficiile tehnologiei blockchain, CLAPART intră în parteneriat cu Arc Stake/Arc Academy, o cunoscută comunitate parte din ecosistemul MultiversX. Cele două entități vor colabora la nivel educațional pentru organizarea de evenimente educaționale live și online, precum și pentru lansarea de produse și servicii pe blockchain. Un prim astfel eveniment va avea loc pe data de 6 Aprilie. Detalii despre evenimentul puteti gasi pe https://academy.arcstake.com/ Ce sunt NFTurile? NFTurile (Non-Fungible Token) sunt active digitale unice care reprezintă proprietatea asupra unui anumit articol sau o bucată de conținut dintr-o rețea blockchain, cum ar fi lucrări de artă, muzică, videoclipuri etc. NFT-urile sunt stocate într-un blockchain și sunt verificate criptografic, ceea ce le face rezistente la duplicare sau fraudă. NFT-urile au fost utilizate în industria muzicală, media și divertisment pentru a oferi artiștilor și creatorilor de conținut un mod de a-și monetiza și a-și controla operele într-un mod unic și inovator. Poveștile de succes includ albumul NFT lansat de muzicianul 3LAU, care a strâns peste 11,6 milioane de dolari, colecția de NFT-uri ale DJ-ului Deadmau5 și vânzarea NFT-urilor asociate cu albumul „When You See Yourself” al trupei Kings of Leon. Rihanna a folosit NFT-uri pentru a distribui venituri asociate cu drepturile de autor pentru melodia sa „Bitch Better Have My Money” prin intermediul platformei blockchain Zora. Utilizarea NFT-urilor în aceste domenii se poate extinde la drepturile de autor, bilete de evenimente, colecții exclusive și multe altele, oferind astfel posibilități noi și interesante pentru artiști și fanii lor. Video oficial de lansare a colecției: https://www.youtube.com/watch?v=xljW6eLXd7A&ab_channel=CLAPART

Bani si afaceri

Gala Excelența în Business reflectă diversitatea și profunzimea performanței în lumea afacerilor

Published

on

Gala Excelența în Business, organizată de Asociația pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului Autohton ADAA, având ca partener oficial Academia de Studii Economice București, va avea loc pe data de 24 octombrie, începând cu ora 18.00 în Aula Magna ASE și reprezintă o oportunitate de a recunoaște și de a sărbători realizările și contribuțiile semnificative aduse de liderii și companiile din economie.

„Gala Excelenței în Business nu este doar o simplă ceremonie de premiere, ci o reflectare a valorilor și a standardelor ridicate pe care le promovăm în comunitatea noastră de afaceri. De-a lungul timpului am văzut cum excelența a modelat și a influențat lumea noastră. Excelența continuă și astăzi să ne inspire și să ne ghideze. Este important să ne reamintim că excelența în business nu înseamnă doar cifre impresionante sau profituri uriașe. Ea se bazează și pe valorile noastre fundamentale. Liderii de business care au investit în dezvoltarea forței de muncă, au sprijinit comunitățile locale și au promovat practici sustenabile reprezintă pilonii fundamentali ai excelenței”, a declarat Andreea Negru, Președinte ADAA.

Premiile vor reflecta diversitatea și profunzimea performanței în lumea afacerilor. În spatele fiecărei nominalizări și premii se află povești incredibile de perseverență și eforturi susținute. Aceste povești nu sunt doar inspiraționale, ci și motivaționale.

„Indiferent de provocările cu care ne confruntăm, putem să ne ridicăm și să depășim orice obstacol. Mesajul Galei Excelența în Business este simplu: Să ne unim eforturile pentru a continua să ne ridicăm la standardele înalte ale excelenței în afaceri și să contribuim la un viitor mai bun și mai luminos pentru toți”, a concluzionat Andreea Negru, Președinta ADAA.

La eveniment și-au anuntat participarea : Șefa Reprezentanței Comisiei Europene în România, Guvernul României, reprezentanți ai Băncii Naționale a României, Ministerul Energiei, Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, mediul academic, de business , societate civilă și mass-media. Gala Excelența în Business va fi moderată de Adrian Măniuțiu, antreprenor și realizator TV.

Parteneri ai evenimentului , până în prezent, sunt: CNIPMMR, Camera de Comerț și Industrie Brașov, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Constanța, PNFAIMM, Facultatea de Economie Teoretică și Aplicată, ASEAC, Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru IMM-uri, Cesarom, AutoBig, Exim Banca Românească, Transelectrica, Transgaz, International Alexander, Reciclad’Or, Depogaz, Dacris, Magnolia, Cramele Cotnari, Svetlana Karahan, Gerovital, Chocoland, Sweet Moments, Farmasi, Rosefir, DO Security, Innovus, Woman Rally, Zexe Herăstrău, Happy Forever by Andreea.

Partener Knowledge: Federația Patronală pentru Petrol și Gaze –FPPG

Partener media oficial : Antena 3 CNN

Parteneri media: Agerpres, Financial Intelligence, Club Economic, Economistul, EM360, Money.ro, Income Magazine, Transilvania Business, Ziarul Bursa, Newsweek, News One, InvesTenergy, The Diplomat, Clubantreprenor.ro, Focus Energetic, Energy Industry Review, Fotograf Stefan Ovidiu.

Partener monitorizare media: Media Trust

Continue Reading

Bani si afaceri

Twispay a procesat cu succes peste 600.000 de tranzacții în prima jumatate a anului 2023

Published

on

Instituția financiară Capital Financial Services S.A., care operează sub brandul Twispay, a procesat cu succes, în prima jumătate a anului 2023, peste 600.000 de tranzacții cu cardul, cu peste 20% mai mult, față de aceeași perioadă din 2022.

Volumul de operațiuni în creștere se datorează atât dezvoltării portofoliului de comercianți care folosesc serviciile de plată Twispay, cât și intensificării activităților comerciale ale partenerilor deja existenți.

“Pentru noi, este o prioritate să ajutăm magazinele online să își crească vânzările și, astfel, să ne dezvoltăm odată cu ele. De aceea, avem o relație apropiată, colaborativă, cu fiecare client B2B pe care îl înrolăm și în întâmpinarea căruia venim cu soluții hipercustomizabile, adaptate nevoilor și publicului său.”, a declarat Augustin Dobre, CEO Capital Financial Services.

Industriile cu cele mai mari valori ale tranzacției medii au fost vânzările de tehnologie (294 Euro, cu 17% mai puțin decât în aceeași perioadă din 2022), asigurările (214 Euro, în creștere cu 30%) și serviciile aeriene, care s-au menținut relativ stabile (179 Euro, comparativ cu 187 Euro, în primul semestru din 2022). Categoriile care au înregistrat valori ridicate au inclus și zona de active digitale, cu o medie de 154 Euro/tranzacție și magazinele de retail, care oferă produse gastronomice de specialitate, cu 102 Euro/tranzacție.

În opoziție, industriile cu cele mai mici valori au fost cele de curierat (8 Euro/tranzacție) și utilități (45 Euro/tranzacție), ambele menținându-se constante, comparativ cu ianuarie-iunie 2022.

Comercianții din portofoliul Twispay s-au confruntat, în prima jumătate a anului, și cu tranzacții eșuate, acestea reprezentând sub 6% din totalul plăților cu cardul realizate.

“În e-commerce, inevitabil, există plăți care nu sunt finalizate de către consumator. Pentru a le converti, trebuie să știm, în primul rând, de ce se întâmplă acest lucru. Modulul de raportare Twispay oferă operatorilor de magazine online toate informațiile necesare pentru soluționarea situațiilor. De exemplu, conform cifrelor noastre, aproximativ 60% dintre tranzacții eșuează ca urmare a introducerii unor date de card greșite, fondurilor insuficiente sau a utilizării unor carduri expirate. În astfel de cazuri, comercianții pot automatiza mailuri prin care invită consumatorii să reîncerce tranzacția folosind un alt card sau acordând mai multă atenție informațiilor ce trebuie furnizate.”, a completat Augustin Dobre.

În 2023, Twispay și-a consolidat departamentul de combatere a refuzurilor la plată

Pentru a veni în întâmpinarea celor peste 400 de comercianți care folosesc serviciile Twispay de acceptare la plată, instituția financiară și-a consolidat departamentul de refuzuri la plata. Procesul permite posesorilor de card să solicite instituției emitente a cardului stornarea unei tranzacții, în cazul în care magazinul online nu și-a îndeplinit responsabilitățile sau produsele și serviciile nu au fost conforme cu prezentarea lor.

“Refuzul la plata sau chargeback-ul este o practică benefică pentru industrie, fiindcă le oferă consumatorilor încredere în e-commerce și îi face mai deschiși să exploreze și să descopere noi branduri și magazine. Cu toate acestea, există cazuri în care unii cumpărători aleg să inițieze procedura de refuz la plată în situații ce ar putea fi soluționate direct, comunicând cu comerciantul sau realizând un retur clasic. În aceste cazuri, abuzul de chargeback poate deveni periculos pentru magazinul online, nu doar fiindcă generează pierderi financiare comerciantului, ci și pentru că îi afectează relația cu procesatorii și schemele de plată, precum Visa și Mastercard. O rată de stornare mare vine cu comisioane de procesare direct proporționale. Dacă ea depășește 0.9%, în cazul Visa, și 1%, pentru Mastercard, comerciantul devine indezirabil. De aceea, este necesar ca operatorii să răspundă prompt solicitărilor clienților, inainte ca ele să escaladeze în chargeback.”, declară Augustin Dobre, CEO Capital Financial Services.

În cazul comercianților Twispay, cele mai multe dintre cererile de chargeback au fost inițiate de consumatori care au declarat că nu au primit produsele sau serviciile comandate. Prin departamentul său dedicat, instituția a gestionat împreună cu clienții săi B2B fiecare solicitare.

“Avem persoane dedicate care colaborează cu operatorii de e-commerce, pentru a-i ajuta să își pregătească dosarele, să colecteze și să prezinte dovezile necesare livrării produselor și serviciilor și a conformității lor. Echipa noastră se ocupă, în numele comerciantului, de comunicarea cu schemele de plată. Mai mult, depunem eforturi constante pentru a ne asigura că magazinele online cu care lucrăm știu cum să se protejeze de chargeback. Uneori, lucruri aparent mici, precum alocarea unei persoane care să se ocupe de relația cu clienții, diversificarea metodelor de contact, verificarea numărului de telefon care apare pe site sau inserarea brandului și a numelui de companie pe o factură, pot reduce drastic refuzurile la plată.”, a completat Augustin Dobre.

Continue Reading

Bani si afaceri

Peste 800 de profesioniști români au participat la cea de-a doua ediție a Conferinței Naționale de Vânzări, organizate de Arta de a NU vinde

Published

on

Vineri, 7 iulie 2023, în București, a avut loc cea de-a doua ediție a Singurei Conferințe Naționale de Vânzări, organizată de Arta de a NU vinde (ADNV). Peste 800 de profesioniști din Capitală și din țară au luat parte la evenimentul care i-a avut pe scenă pe Andrei Dunuță, fondatorul seriei de evenimente ADNV, trainer și consultant în vânzări, și pe invitatul său, Jeffrey Gitomer, trainerul de vânzări numărul 1 în SUA și unul dintre cei mai bine vânduți autori de cărți de profil din toate timpurile.

Conferința de o zi a adus împreună antreprenori, directori ai marilor companii și experți în vânzări, cu diferite niveluri de senioritate, oferindu-le atât inspirație, opțiuni de dezvoltare, de rafinare a tehnicilor existente și de învățare a unor strategii noi, cât și momente de networKING și divertisment, toate dirijate împreună cu Mihai Morar, moderatorul evenimentului.

“Tema de anul acesta a fost <<De la PION la CAMPION>>, o metaforă din șah, la care eu țin foarte mult, pentru că exprimă obiectivul nostru pentru oamenii de vânzări din România. Totodată, evenimentul a reprezentat, în sine, o mutare pe tabla vânzărilor, mutare de care profesioniștii din țară aveau nevoie pentru a trece la nivelul următor în carieră. Feedback-ul primit de la sutele de participanți ne dovedește că evenimentul a fost un real succes pentru peisajul autohton, un T0 pentru industria locală, fiindcă a adus pe masă noi principii de business, adaptate vremurilor și contextelor pe care le traversăm”, a declarat Andrei Dunuță, fondator ADNV.

Arta de a NU vinde și Jeffrey Gitomer, parteneriat care revoluționează vânzările în România

Prezența pe scenă a lui Jeffrey Gitomer, cunoscut drept Regele Vânzărilor în SUA, a fost apreciată de publicul român, care a avut ocazia să învețe strategii și principii de top, care pot fi implementate imediat în modelele lor de afaceri. Abordarea sa, caracterizată de un stil oratoric extrem de convingător și coerent a cucerit participanții. Autorul celebrei cărți “Biblia Vânzârilor”, un bestseller pe lista New York Times, s-a declarat extrem de mulțumit de interacțiunea cu participanții, dar și de întreaga experiență de pe scena românească.

“Am găsit în Andrei Dunuță un partener de încredere, cu care sunt mândru să lucrez. Felul în care am rezonat a făcut ca el să devină vocea mea în România, un promotor excelent al principiilor și viziunii mele. Mă bucur să extind colaborarea cu el și să demarăm noi proiecte de succes împreună”, a declarat Jeffrey Gitomer.

Arta de a NU vinde va crea în următoarele luni noi produse și programe alături de trainerul american, orientându-se atât în zona de publicare de cărți și materiale educaționale, cât și în realizarea de conținut video, dedicat exclusiv pieței românești.

“Obiectivul meu pe termen scurt este ca, în calitate de trainer certificat de către Jeffrey Gitomer, să facilitez accesul la strategiile, cărțile și materialele sale și, de asemenea, să realizăm împreună un curs video, ce va face parte din seria <<De la PION, la CAMPION>>. Asocierea cu Jeffrey vine să întărească angajamentul meu de a schimba vânzările în România și România prin vânzări.”, a completat Andrei Dunuță.

Continue Reading

Trending